Pogoda w Środzie Śląskiej

Przymrozki:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach

Województwo dolnośląskie wszystkie powiaty.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C. Temperatura maksymalna w niedzielę i w poniedziałek około 6°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-04-23 08:00:00
Aktualizacja: 2024-04-20 12:37:50

Źródło: RSO

Oblodzenie:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu

Województwo dolnośląskie powiaty: Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, Wałbrzych, wałbrzyski i ząbkowicki.
Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -4°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-04-21 08:00:00
Aktualizacja: 2024-04-20 12:37:46

Źródło: RSO

Opady śniegu:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach śniegu

Województwo dolnośląskie powiaty: Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, Wałbrzych, wałbrzyski i ząbkowicki.
Prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej około 5 cm, w wyższych partiach regionu powyżej 600 m n.p.m. do 10 cm.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-04-21 00:00:00
Aktualizacja: 2024-04-19 23:41:25

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Dzisiejszy poranek bez przymrozków z temperaturą w interwale 4, 6 stopni w dzielnicach południowych i środkowych, nieco chłodniej w dzielnicach północnych, tutaj tylko 1, 3 stopnie, a w obszarach górskich nadal mróz, o godzinie 5-tej na Śnieżce zarejestrowano -4,6ºC, a na Kasprowym Wierchu -6,4ºC. Przed nocnymi spadkami temperatury poniżej zera uratowało nas całkowite, grube zachmurzenie opadowe w obszarze powoli wypełniającego się niżu z rodowodem atlantyckim ANNINA (1003 hPa na Kujawach), mającego kształt elipsy z długą osią rozciągającą się od Litwy na południowy zachód aż po Saksonię. Wiatr po jego wschodniej stronie z sektora południowego, słaby, tylko w Karpatach Wschodnich, porywisty, w porywach dochodzący do 8, 11 stopni, a po jego chłodnej stronie, w dzielnicach północno zachodnich, od Warmii po Ziemię Lubuską, północno wschodni, także słaby, ale na Pomorzu i w pasie wybrzeża żwawszy, w porywach dochodzący do 10, 14 m/s.

Taki mamy stan warunków pogodowych o poranku, a w ciągu dnia niż wypełniający się zimnym powietrzem arktycznym, uwięziony pomiędzy potężnym wyżem znad północnego Atlantyku i wyżem znad Rosji, będzie powoli spychany w kierunku wschodnim. Razem z nim ustępować będzie znad dzielnic zachodnich i północnych zachmurzenie opadowe deszczu i deszczu ze śniegiem o charakterze przelotnym, a w godzinach popołudniowych spodziewane są pojedyncze burze, lokalnie z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50, 60 km/godz. W wysokich partiach gór spodziewane są opady śniegu. Natomiast od północnego zachodu, w obszarze nasuwającego się wyżu, stopniowo ustępować będzie wspomniane zachmurzenie i odsłaniać się będzie bezchmurne niebo. Temperatura zróżnicowana, najcieplej, 10, 12 stopni będzie na krańcach wschodnich i południowo wschodnich, po wschodniej stronie niżu. Natomiast w strefie grubego zachmurzenia frontowego, ze wspomnianymi opadami będzie najchłodniej, tutaj temperatura tylko 4, 6 stopni. Nieco cieplej będzie na zachodzie, a zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej z przyległościami, tutaj 7, 9 stopni.

W porze nocnej niż wypełni się zimnym powietrzem i zaniknie, a cały obszar kraju zostanie po wschodniej, zimnej stronie wyżu atlantyckiego, przy nadal utrzymującym się napływie zimnego powietrza arktycznego. Według naszego modelu, na zachodzie kraju od Mazur po Kotlinę Kłodzką, temperatura zejdzie w dół poniżej zera, do minus jednego, a nawet do minus trzech stopni. Na wschodzie i południowym wschodzie kraju pozostającym pod zachmurzeniem opadowym, temperatura dodatnia, przeważnie 2, 3 stopnie, a w pasie od Polesia Lubelskiego po Małopolskę nawet 4, 6 stopni.

Dzisiejszy dzień i najbliższa noc przynoszą generalną przebudowę pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze w naszym kraju, podtrzymując tendencję do ochładzania. Decydującą rolę w tym procesie pełni wyż atlantycki QUADARIUS (1027 hPa) lokujący się tuż po zachodniej stronie Wysp Brytyjskich, swoim klinem skierowanym na północ aż po Jan Mayen, z tendencją do kierowania się nad Spitsbergen oraz górny klin w polu geopotencjału. To one od kliku dni blokują strefową cyrkulację atmosfery, a w ciągu najbliższej doby nad Morzem Barentsa formować się inny wyż, który klinem skierowanym nad Skandynawię, łączyć się będzie ze wspomnianym wyżem atlantyckim. Istotne przekształcenia pola ciśnienia i pola geopotencjału zachodzą nad Rosją europejską. Wyż znad centralnej Rosji europejskiej z ciśnieniem 1020 hPa przesuwa się w kierunku północnym i połączy się z wyżem z rejonu Morza Barentsa. W tym samym czasie znad Morza Czarnego w kierunku Zatoki Fińskiej przesuwać się będzie niż. To pomiędzy wspomnianymi układami barycznymi, wyżem arktycznym i niżem czarnomorskim, stopniowo zmieniać się będzie napływ powietrza nad nasz kraj. Jeszcze przez najbliższe trzy doby będzie napływało do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego, później jest szansa na względne ocieplenie, a noce już bez uciążliwych przymrozków.

Jarosław Olędzki, 20 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Środy Śląskiej

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)